Betäckta 2019

Tabell rörande hingstar i avel under året.
Att observera – det går inte att göra några statistiska slutsatser med tanke på det fåtal antal betäckningar per hingst och då också fåtal fölningar det rör sig om i ponnyavel.
Ålder på ston, problemston, utgången vid fölning mm. kan drastiskt förbättra/försämra enskild hingsts levande fölresultat.

HingstRP.nrBetäckta Föl 2020Dr +GallResorberatKastatDödfödd/död
före 9 dygn
Stoet dödEj rapporterat
BelissimoRP 19313994
Bocaccio ArdenRP 14914995
CartierRP 1641410104
Converse All StarRP 186161114221
GasqueRP 1652921218
Little Finnigan de la PrazRP 18910882
Magic Dancer HRP 152111
Nässlehults NobeliumRP 187111
Ragnarps RolexRP 194957211
ValdoRP 15063312
Vitluvens CurbizRP 1192
02
X-Top HästakRP 19225151510
Ulk de teSI111
Summa1409499531137

Translate »